LONDON  CORINTHIAN  SAILING  CLUB Est. 1894 

Home The Club Dinghies Yachts Training Social Contact Find
Tweets & Twitters
Race News Feed
News 2014
News 2013
News 2012
News 2011
News 2010
News 2009
News 2008
News 2007
News 2006
News 2005
News 2004
News 2003
News 2002
News 2001
Dinghy Show17 Dec
Xmas Punch Bowl17 Dec
Laying Up Supper Report13 Dec
2001 Points results9 Dec
Simulate shipboard life28 Nov
Fastnet rematch21 Nov
Offshore Rally Photos20 Nov
Glass Nails19 Nov
AOD Sailing 200219 Nov
Crew List. Get matched!18 Nov
Vindaloo!18 Nov
2001 Building Works Update16 Nov
Xmas Cracker Cruise16 Nov
More Halloween Photos14 Nov
Boatshow14 Nov
2001 Points results12 Nov
Laying Up Supper 24th Nov6 Nov
Sun Oct 28, points now 9.4524 Oct
New yacht Courses23 Oct
Halloween and Fireworks23 Oct
Offshore Rally results22 Oct
Windy Webb Cresta & S.Y8 Oct
Offs. Rally reports & phot4 Oct
2001 Building Works Update1 Oct
Southport 24 Hr photos26 Sep
Sarah to get Married18 Sep
Sons of the Thames Website17 Sep
Will's Wind French trip14 Sep
Richard & Dawn's Fastnet12 Sep
Fastnet Young Skip. Award11 Sep
Dixon Wedding photos1 Sep
Wedding: Martin & Vian18 Aug
Robo win in Cowes12 Aug
Fastnet 37 from LCSC27 Jul
2001 Building Works20 Jul
Treasure Hunt results19 Jul
Transat racing & cruising12 Jul
All at Sea free magazine12 Jul
Corinthian Rescue10 Jul
RORC racing successes25 Jun
Treasure Hunt 200121 Jun
Bonnard channel virgins19 Jun
New Baby to Mark & Susan10 Jun
Lady Helm Warry Cup6 Jun
Harley, Great Dane4 Jun
007 Ball Photos4 Jun
Starting Races new rules4 Jun
Laser Open results23 May
007 Spring Ball19 May
Cowes Successes14 May
Strand-on-the-Green10 May
Squadron Blue Victory9 May
Diesel Engine 22nd April18 Apr
House Party12 Apr
Postcard from Beth Leonard12 Apr
No Smoking?12 Apr
Laser Training12 Apr
Fastnet send off6 Apr
Lockers, your choice23 Mar
Dinghy Courses Full23 Mar
Robo's SL7 results from NZ23 Mar
No more Drunken Sailors15 Mar
Anthea World Contacts12 Mar
Dinghy Show 3-4 March2 Mar
Foot & Mouth QM closed28 Feb
Satellite Lecture28 Feb
Our House!28 Feb
Squadron Sailing Rules16 Feb
Paris14 Feb
Gym facilities12 Feb
Satellite Communications12 Feb
Circumnavigation Talk12 Feb
2001 Committee30 Jan
AGM 25th25 Jan
Yacht Courses 200125 Jan
Tuning a Dinghy 28th Jan15 Jan
Thankyou! & nice shirts15 Jan
Offshore 2001 dates12 Jan
News 2000
News 1999

Steinlager Line 7 regatta / Sun Australia Cup

PRESS RELEASE - SUN MICROSYSTEMS AUSTRALIA CUP 2001.

Perth, Western Australia - 25/3/01 GILMOUR TAKES A RECORD FIFTH WIN.

Peter Gilmour and his Pizza La Team, representing the OneWorld America's Cup challenge, has won the Sun Microsystems Australia Cup for a record fifth time.

The Perth born and bred skipper made it look easy, as he demolished Gavin Brady sailing for Italy's Prada Challenge, in two straight races. He has produced the most dominant performance by any skipper in the eighteen year history of the event, winning 25 races from 26 starts, over the five days.

"It feels as good as the first win," he admitted after stepping ashore, "we were sailing, obviously, particularly well this week, and it's nice to be able to keep that going all the way through to the finals. "As the finals come, a little bit more heat gets into the oven, and you wonder how things are going to go, but we seemed to be going just as strong in the semi-finals and finals, so I was really delighted with the way the team was going."

Gilmour, whose One World Challenge is based out of Seattle, took the first encounter by 24 seconds. In the second race he forced Brady into two infringements, and by the time the young Kiwi-turned-Italian had completed his penalty turns, Gilmour's winning margin had stretched to 42 seconds.

This is the second time in two weeks that Brady has lost a final, going down to Frenchman Bertrand Pace in Auckland's Steinlager Line 7 regatta just a week ago. He had fought his way through to the final after a tough semi-final with Sweden's Magnus Holmberg, and was philosophical about his loss. He said, "we came here to sail against the best in the world, and this week Peter Gilmour is the best in the world, it's all part of our training for the America's Cup."

Ken Read, from Team Dennis Conner's Stars & Stripes challenge, sailing his first grade one event, took third place after a shoot out with Magnus Holmberg, who finishes fourth for the second week in a row. However, Magnus Holmberg can take consolation from the fact that he still heads the leaderboard in the Swedish Match Grand Prix leaderboard, with three events left to sail.

RESULTS:

1. Peter Gilmour (USA)
2. Gavin Brady (ITA)
3. Ken Read (USA)
4. Magnus Holmberg (SWE)
5. Luc Pillot (FRA)
6. Chris Dickson (USA)
7. Jes-Gram Hansen (DEN)
8. Neville Wittey (AUS)
9. Jesper Radich (DEN)
10. James Spithill (USA)
11. Andy Beadsworth (GBR)
12. Nicola Celon (ITA)

Semi-finals:

Peter Gilmour (USA) bt Ken Read (USA) 2 - 0
Gavin Brady (ITA) bt Magnus Holmberg (SWE) 2 - 1

Finals:

Peter Gilmour (USA) bt Gavin Brady (ITA) 2 - 0

Petit finals: Ken Read (USA) bt Magnus Holmberg (SWE) 2 - 1

SWEDISH MATCH GRAND PRIX SAILING TOUR.

Scores after five events:

1. Magnus Holmberg (SWE) 80
2. Bertrand Pace (NZL) 49
3. Peter Gilmour (USA) 45
4. Gavin Brady (ITA) 40
5. Ed Baird (USA) 36
6. Chris Dickson (USA) 34
7. Sten Mohr (DEN) 32
8. Peter Holmberg (USA) 27

 

PRESS RELEASE - SUN MICROSYSTEMS AUSTRALIA CUP 2001.

PRESS RELEASE - SUN MICROSYSTEMS AUSTRALIA CUP 2001.

Perth, Western Australia - 24/3/01

GILMOUR INTO FINALS, BRADY AND HOLMBERG ON MATCH POINT.

Peter Gilmour and his Pizza La crew, who are sailing for the OneWorld America's Cup Challenge, are through to the final of the Sun Microsystems Australia Cup, and hoping to win the event for a record fifth time.

He claimed his place in the final by beating Ken Read, of Dennis Conner's Stars & Stripes Challenge, 2 - 0 in the semi-finals.

The other semi-final remains in the balance overnight, with Gavin Brady of Italy's Prada Cup challenge, and Magnus Holmberg and his EnsoStora team, from Sweden's Victory Challenge, tied on one win each.

Peter Gilmour had earlier won the double round robin elimination series, only suffering one loss in twenty two starts, that loss being to Ken Read, but winning that series earned him the right to choose his semis opponent.

Gilmour said one of the most difficult decisions of the day was who to sail in the semis, "we are very, very respectful of Kenny Read in the light air conditions, and he showed it in the light air race we had against him. "I was delighted the race committee didn't put pressure on me to make the decision until later in the piece, because as soon as the seabreeze kicked in it was a no-brainer."

In the other semi-final, both races were a battle all the way, with Brady the young aggressive skipper, pitting his ability against the more experienced and whylie Holmberg. The young Kiwi-turned-Italian, took the first encounter by 20 seconds, with the Swedish team getting the better of the second skirmish. The finals, which follow the completion of the semi-finals on Sunday, are a first-to-win-four race series.

RESULTS:

Semi-finals:

Peter Gilmour (USA) bt Ken Read (USA) 2 - 0
Gavin Brady (ITA) and Magnus Holmberg (SWE) 1 - 1

 

Perth, Western Australia - 23/3/01

PETER GILMOUR ROLLS ON, STILL UNDEFEATED.

Peter Gilmour and his Pizza La crew continue to chalk up win after win in the Sun Microsystems Australia Cup, the team working like a well oiled machine. With eighteen wins, and no losses on the scoreboard by the end of the day, they were assured their place in the semi-finals.

Gilmour attributed some of their success to the fact that every member of his crew has won this event before, "all of us have won the event before," he said. "Each of us has been here before and won with somebody.

"Ben (Ainslie) won with Chris Law, Mike Mottl won with Rod Davis and the other three of us have won together, that adds to the knowledge and understanding."

However he also points out that winning the round robin is no guarantee of taking the trophy, or even making the final. "Obviously we're looking pretty good to get into the semi-finals," he said in a minor understatement, "but it's a whole new regatta when that starts."

Magnus Holmberg and his EnsoStora team, who also represent Sweden's Victory America's Cup challenge, have gone through today with only one loss, and hold a three point margin over third placed Gavin Brady.

Brady, who is on the Prada America's Cup team, has continued the recovery he started yesterday, after his disastrous first day. He is now looking strong for a semi-finals place, and will be keen to go one better than his second place in Auckland's Steinlager Line 7 regatta, last week.

The fight for the fourth place in the semi-finals is developing into a three way fight between Ken Read of Dennis Conner's Stars & Stripes challenge, Chris Dickson and his Oracle Sailing Team, and Frenchman Luc Pillot.

The day started with a gusty, shifty, south easterly breeze, that caused some gear breakages, before the Fremantle Doctor seabreeze established itself, making life easier for the race organisers.

RESULTS: Scores after day 3:

Peter Gilmour (USA)   18 - 0
Magnus Holmberg (SWE)   16 - 3
Gavin Brady (ITA)   13 - 5
Luc Pillot (FRA)   10 - 8
Ken Read (USA)   9 - 9
Chris Dickson (USA)   9 - 10
Jes-Gram Hansen (DEN)   6 - 12
Neville Wittey (AUS)   6 - 12
Jesper Radich (DEN)   6 - 11
James Spithill (USA)   5 - 13
Andy Beadsworth (GBR)   5 - 13
Nicola Celon (ITA)   4 - 13

Who beat who today:-

Round robin 2 -

Flight 1:
Peter Gimour bt Luc Pillot
Magnus Holmber bt Jes-Gram Hansen
Ken Read bt Neville Wittey
Jasper Radich bt Nicola Celon

Flight 2:
Magnus Holmberg bt Neville Wittey
Jes-Gram Hansen bt Ken Read
Chris Dickson bt Nicola Celon
Jasper Radich bt James Spithill

Fight 3:
Jasper radich bt Chris Dickson
Jes-Gram Hansen bt James spithill
Nicola Celon bt Andy Beadsworth
Gavin Brady bt Ken Read

Flight 4:
Jes-Gram Hansen bt Nicloa Celon
Ken read bt Andy Beadworth
peter Gilmour bt James Spithill
Gavin Brady bt Luc Pillot

Flight 5:
James Spithill bt Ken Read
peter Gilmour bt Gavin Brady
Luc Pillot bt Neville wittey
Magnus Homberg bt Andy Beadsworth

Flight 6:
Gavin Brady bt Neville Wittey
Luc Pillot bt Andy Beadsworth
Magnus Holmberg bt Jesper Radich
Peter Gilmour bt Chris Dickson

Flight 7:
Jesper Radich bt Andy Beadsworth
Chris Dickson bt Luc Pillot
Magnus Holmberg bt Nicola Celon
Peter Gilmour bt Jes Gram-Hansen

Flight 8:
Peter Gilmour bt Nicola Celon
Jes Gram-Hansen bt Chris Dickson
Ken Read bt Luc Pillot
Magnus Holmberg bt James Spithill

Flight 9:
Luc Pillot bt Jes Gram-Hansen
Chris Dickson bt Ken Read
Gavin Brady bt Magnus Holmberg
James Spithill bt Neville Wittey

Flight 10:
Magnus Holmberg bt Ken Read
Chris Dickson bt Neville Wittey
James Spithill bt Andy Beadsworth
Gavin Brady bt Jesper Radich

Flight 11:
Chris Dickson bt James Spithill
Gavin Brady bt Andy Beadsworth
Neville Wittey bt Nicola Celon
Peter Gilmour bt Jesper Radich

 

Perth, Western Australia - 22/3/01

PETER GILMOUR OWNS THE TOP OF THE LEADERBOARD.

The home town hero, Peter Gilmour, is the sole occupant of the top spot on the leaderboard, at the end of the second day of the Sun Microsystems Australia Cup.

Gilmour, who heads the OneWorld America's Cup challenge out of Seattle, and is still sailing with his Pizza La Team, is undefeated at the halfway stage of the double round robin elimination series.

He heaped praise on his crew, "the boys were doing a fabulous job, we were sailing quite fast, and could really stratergize each start to decide where we wanted to start from, and take the benefit from there."

Olympic gold medallist Ben Ainslie was given a lot of credit, "he's the shining star in the team right now, at his young age, he just has an enthusiastic sense of what is going on."

Sweden's Magnus Holmberg, and his Enso Stora Team, who had shared the top of the leaderboard with Gilmour overnight, started the day well, chalking up a string of wins.

However his day went wrong, when the veteran Chris Dickson and the Oracle Sailing Team, inflicted the first defeat of the regatta on the Swede.

After that the Swedish America's Cup skipper came up against Peter Gilmour, and suffered his second defeat of the day, in a race that Gilmour controlled from start to finish.

Gilmour has now demonstrated his all round ability, winning races in yesterday's light winds, and today's 25 knots of breeze.

Luc Pillot of France has climbed into third place after a consistant but unspectacular day on the water.

American Ken Read, who had such a good first day, has struggled a bit in today's stronger breezes.

Gavin Brady of Italy's Prada America's Cup team, climbed the scoreboard after a bad first day, and is now in fifth place.

It was a slow start to the day, with the teams waiting on the lawns of the Royal Perth Yacht Club until mid-morning, for the wind to ruffle a glassey Swan River.

However when the legendary Fremantle Doctor seabreeze did arrive, it did so with some gusto, building rapidly to 20 knots at lunchtime, then 25 knots by the middle of the afternoon.

RESULTS:

Scores after day 2:
Peter Gilmour (USA) 11 - 0
Magnus Holmberg (SWE) 9 - 2
Luc Pillot (FRA) 7 - 4
Gavin Brady (ITA) 7 - 4
Ken Read (USA) 6 - 4
Neville Wittey (AUS) 5 - 6
Andy Beadsworth (GBR) 5 - 6
Chris Dickson (USA) 4 - 7
Jes-Gram Hansen (DEN) 3 - 8
James Spithill (USA) 3 - 8
Nicola Celon (ITA) 3 - 8
Jesper Radich (DEN) 2 - 8

Who beat who today:-

Flight 9: Luc Pillot bt Jes-Gram Hansen Ken Read bt Chris Dickson Magnus Holmberg bt Gavin Brady Neville Wittey bt James Spithill

Flight 10: Magnus Holmberg bt Ken Read Chris Dickson bt Neville Wittey Andy Beadsworth bt James Spithill Gavin Brady bt Jesper Radich

Flight 11: James Spithill bt Chris Dickson Gavin Brady bt Andy Beadsworth Neville Wittey bt Nicola Celon Peter Gilmour bt Jasper Radich

Flight 12: Gavin Brady bt Nicola Celon Peter Gilmour bt Andy Beadsworth Neville Wittey bt Jes-Gram Hansen Luc Pillot bt Jasper Radich

Flight 13: Andy Beadsworth bt Jes Gram-Hansen Peter Gilmour bt Neville Wittey Magnus Holmberg bt Luc Pillot

Flight 14: Neville Wittey bt Jesper Radich Peter Gilmour bt Ken Read Chris Dickson bt Magnus Holmberg Luc Pillot bt James Spithill

Flight 15: Peter Gilmour bt Magnus Holmberg Luc Pillot bt Nicola Celon Gavin Brady bt James Spithill

Flight 16: Nicola Celon bt Ken Read Gavin Brady bt Jes Gram-Hansen Chris Dickson bt Andy Beadsworth

Flight 17: Gavin Brady bt Chris Dickson James Spithill bt Nicola Celon Andy Beadsworth bt Neville Wittey Jesper Radich bt Jes Gram-Hansen

  Perth, Western Australia - 21/3/01

GILMOUR AND HOLMBERG SHARE THE TOP OF THE LEADERBOARD.

Peter Gilmour of the OneWorld America's Challenge, and Magnus Holmberg representing Sweden's Victory Challenge, head the leaderboard at the end of the first day of the Sun Microsystems Australia Cup.

Both skippers are undefeated, with five wins on the board, after a long tough day on the water.

Gilmour is defending the trophy he won last year, and has bought out the big guns, with Olympic gold and silver medallist Ben Ainslie in his crew.

Magnus Holmberg is the current leader of the Swedish Match Grand Prix Sailing Tour, as the second year of the Tour goes past the half way stage.

Hanging in close behind these two is American skipper Ken Read, sailing for Dennis Conner's Stars & Stripes Cup campaign through the New York Yacht Club.

This is a particularly impressive performance from Read, who is competing in his first grand prix match racing event.

Explaining his success, he praised his tactician, "Terry Hutchinson is awesome at seeing the water, so we feel like in shifty conditions that we have a strength," he said.

"When ever you're confident you sail better, and when you sail well, you win."

Sharing fourth place are two non-Cup skippers, Frenchman Luc Pillot, and Denmark's Jes Gram-Hansen, both with three wins and three losses.

The competition on the water has been fearsome, and it is an indication of the depth of talent in this field, that big names like Chris Dickson and Gavin Brady are on the bottom half of the ladder.

The day started out with a strong south easterly breeze, which was eventually overcome by the legendary Fremantle Doctor seabreeze.

The Sun Microsystems Australia Cup runs from Wednesday 21st March to Sunday 25th March, with twelve top international crews competing on the Swan River's Matilda Bay.

RESULTS: Scores after day 1: Magnus Holmberg (SWE) 6 - 0 Peter Gilmour (USA) 6 - 0 Ken Read (USA) 5 - 1 Luc Pillot (FRA) 3 - 3 Jes-Gram Hansen (DEN) 3 - 3 Andy Beadsworth (GBR) 2 - 3 Nicola Celon (ITA) 2 - 4 Chris Dickson (USA) 1 - 4 Neville Wittey (AUS) 1 - 3 James Spithill (USA) 1 - 4 Gavin Brady (ITA) 1 - 3 Jesper Radich (DEN) 1 - 4

Who beat who today:

Flight 1: Peter Gilmour bt Luc Pillot Magnus Holmberg bt Jes Gram-Hansen Ken Read bt Neville Wittey Nicola Celon bt Jesper Radich

Flight 2: Magnus Holmberg bt Neville Wittey Ken Read bt Jes-Gram Hansen Nicola Celon bt Chris Dickson James Spithill bt Jasper Radich

Flight 3: Chris Dickson bt Jasper Radich Jes-Gram Haansen bt James Spithill Andy Beadsworth bt Nicola Celon Ken Read bt Gavin Brady

Flight 4: Jes-Gram Hansen bt Nicola Celon Andy Beadsworth bt Ken Read Petre Gilmour bt James Spithill Luc Pillot bt Gavin Brady

Flight 5: Ken Read bt James Spithill Peter Gilmour bt Gavin Brady Neville Wittey bt Luc Pillot Magnus Holmberg bt Andy Beadsworth

Flight 6: Gavin Brady bt Neville Wittey Luc Pillot bt Andy Beadsworth Magnus Holmberg bt Jesper Radich Peter Gilmour bt Chris Dickson

Flight 7: Jesper Radich bt Andy Beadsworth Luc Pillot bt Chris Dickson Magnus Holmberg bt Nicola Celon Peter Gilmour bt Jes Gram-Hansen

Flight 8: Peter Gilmour bt Nicola Celon Jes Gram-Hansen bt Chris Dickson Ken Read bt Luc Pillot Magnus Holmberg bt James Spithill

 

Perth, Western Australia - 19/3/00

SEVEN AMERICA'S CUP TEAMS IN THE LINE UP.

There are seven America's Cup crews amongst the twelve teams that will contest the Sun Microsystems Australia Cup, on Perth's Swan River from Wednesday to Sunday this week (21 - 25 March).

Fresh from finishing second in Auckland's Steinlager Line 7 Cup last week, is Kiwi Gavin Brady, who now sails for Italy's Prada Challenge, and is a past winner of the Sun Microsystem Australia Cup.

Local lad made good Peter Gilmour, now leads the OneWorld Challenge out of Seattle, and is the only skipper to have won this event four times in the past, he knows the boats and the river.

Veteran campaigner Chris Dickson is another Kiwi lured to the challenger side of the fence, to skipper America's Oracle Racing Team on Auckland's Hauraki Gulf in 2003.

Sweden's Magnus Holmberg has done this event many times, but this is the first time he represents an America's Cup Challenge, his country's Victory Challenge.

The British are back in the Cup arena for the first time since it was sailed off Fremantle, in 1987, Andy Beadsworth flies the flag for the GBR Challenge on the Swan river this week.

James Spithill, from Sydney, made a name for himself at the last Cup in Auckland, where he was the youngest skipper, and has now joined Peter Gilmour's OneWorld team.

American Ken Read is the chosen helmsman for Cup legend Dennis Conner's team, which will represent the New York Yacht Club in 2003, a new comer to match racing, his sailing record is, nonetheless, very impressive.

Though not with an America's Cup team now, Neville Wittey, another Sydney skipper, has experienced the pressure of Cup sailing, as well as Olypmic competition.

Frenchman Luc Pillot has no Cup affiliation, but nearly ten years of experience on the world match racing circuit have made him into a tough competitor.

Italy's Nicola Celon is ranked twentieth in the world, with much of his experience coming from the Soling class, in which he competed at last year's Olympics on Sydney Harbour.

Jes Gram-Hansen is one of Denmark's rising young sailing stars, a product of the country's match racing academy, near Copenhagen, he has climbed to seventh place on the ranking ladder in a couple of years.

Jesper Radich, another Dane, comes from the same academy as his compatriot, and is a very tough competitor, having risen to fifth place on the world rankings.

So the stage is set for a series of battles on Perth's Swan River, that promise plenty of action, and if last week's Steinleger Line 7 regatta is any indication, will be fought to the bitter end.

The action starts on Wednesday (21st), the series featuring a double round robin, in which all the skippers sail against each of the others twice, followed by semi-finals and finals.

 

Perth, Western Australia - 19/3/00

SEVEN AMERICA'S CUP TEAMS IN THE LINE UP.

There are seven America's Cup crews amongst the twelve teams that will contest the Sun Microsystems Australia Cup, on Perth's Swan River from Wednesday to Sunday this week (21 - 25 March).

Fresh from finishing second in Auckland's Steinlager Line 7 Cup last week, is Kiwi Gavin Brady, who now sails for Italy's Prada Challenge, and is a past winner of the Sun Microsystem Australia Cup.

Local lad made good Peter Gilmour, now leads the OneWorld Challenge out of Seattle, and is the only skipper to have won this event four times in the past, he knows the boats and the river.

Veteran campaigner Chris Dickson is another Kiwi lured to the challenger side of the fence, to skipper America's Oracle Racing Team on Auckland's Hauraki Gulf in 2003.

Sweden's Magnus Holmberg has done this event many times, but this is the first time he represents an America's Cup Challenge, his country's Victory Challenge.

The British are back in the Cup arena for the first time since it was sailed off Fremantle, in 1987, Andy Beadsworth flies the flag for the GBR Challenge on the Swan river this week.

James Spithill, from Sydney, made a name for himself at the last Cup in Auckland, where he was the youngest skipper, and has now joined Peter Gilmour's OneWorld team.

American Ken Read is the chosen helmsman for Cup legend Dennis Conner's team, which will represent the New York Yacht Club in 2003, a new comer to match racing, his sailing record is, nonetheless, very impressive.

Though not with an America's Cup team now, Neville Wittey, another Sydney skipper, has experienced the pressure of Cup sailing, as well as Olypmic competition.

Frenchman Luc Pillot has no Cup affiliation, but nearly ten years of experience on the world match racing circuit have made him into a tough competitor.

Italy's Nicola Celon is ranked twentieth in the world, with much of his experience coming from the Soling class, in which he competed at last year's Olympics on Sydney Harbour.

Jes Gram-Hansen is one of Denmark's rising young sailing stars, a product of the country's match racing academy, near Copenhagen, he has climbed to seventh place on the ranking ladder in a couple of years.

Jesper Radich, another Dane, comes from the same academy as his compatriot, and is a very tough competitor, having risen to fifth place on the world rankings.

So the stage is set for a series of battles on Perth's Swan River, that promise plenty of action, and if last week's Steinleger Line 7 regatta is any indication, will be fought to the bitter end.

The action starts on Wednesday (21st), the series featuring a double round robin, in which all the skippers sail against each of the others twice, followed by semi-finals and finals.

  17 March 2001

BERTRAND PACE SUCCESSFULLY DEFENDS STEINLAGER LINE 7 CUP.

Bertrand Pace and his Team New Zealand crew have won the Steinlager Line 7 Cup, defeating the Prada America's Cup challenge skipper Gavin Brady in a final that went to the wire.

The two skippers and their crews kept the large crowd on the edge of their seats until the last winning gun was fired, with Pace grabbing victory after a furious battle down the last leg of the fifth and deciding race.

An exhausted Pace said, ""it was a very difficult final, it was very, very close, and with the tide behind us the starting line was difficult to judge, and sometimes we took too much risk on the starting line.

"I think the final is usually a good fight, and the two crews have had four or five days sailing, so they have good timing, so the final is always very tight."

Brady had shown his mental stamina in the semi-finals when he came back from 2 - 0 down against Magnus Holmberg, to win 3 - 2, and claim his place in the final.

The other semi-final was a re-run of last year's final, with Pace beating Cameron Appleton in three straight races, to claim a chance to defend his title.

The Pace versus Brady final was a re-run of last year's semi-final, which Pace won 2 - 1.

The Team New Zealand crew opened the scoring in the final, before Brady's Prada crew hit back and took the next two., Bertrand Pace then levelled the score, setting up the decider.

Pace got the better of the last start, and forced Brady into a penalty, which should have given the Team New Zealand crew a comfortable advantage, but the Prada team continuously attacked, trying to nullify they penalty.

Eventually the two boats crossed the line bow to bow, but with Brady still not having completed his penalty turn, so giving the race and the trophy to Bertrand Pace.

It had been a long day on the water for the Royal New Zealand Yacht Squadron race committee, and the umpires, who were kept busy throughout the final, issuing at least one penalty in all but one race of the finals.

RESULTS:
1. Bertrand Pace (NZL) NZ $25,801
2. Gavin Brady (ITA) NZ $15,476 3. Cameron Appleton (NZL) NZ $12,884
4. Magnus Holmberg (SWE) NZ $11,318
5. Dean Barker (NZL) NZ $10,292
6. Rod Davis (ITA) NZ $ 9,018
7. Chris Dickson (USA) NZ $ 7,732
8. Jesper Radich (DEN) NZ $ 6,177
9. Andy Green (GBR) NZ $ 5,162
10. Jes Gram-Hansen (DEN) NZ $ 4,136
11. Nicola Celon (ITA)
12. Bjorn Hansen (SWE)

Who beat who today:

Semi-finals flight 1: Magnus Holmberg bt Gavin Brady 38 s Bertrand Pace bt Cameron Appleton 15 s Semi-finals flight 2: Magnus Holmberg bt Gavin Brady 39 s Bertrand Pace bt Cameron Appleton 17 s

Semi-finals flight 3: Gavin Brady bt Magnus Holmberg DNF Bertrand Pace bt Cameron Appleton 24 s

Semi-finals flight 4: Gavin Brady bt Magnus Holmberg 46 s

Semi-finals flight 5: Gavin Brady bt Magnus Holmberg 41 s

Finals and petit finals, flight 1: Mangus Holmberg bt Cameron Appleton 4 s Bertrand Pace bt Gavin Brady 10 s

Finals and petit finals, flight 2: Cameron Appleton bt Magnus Holmberg DNF Gavin Brady bt Bertrand Pace DNF

Finals and petit finals, flight 3: Cameron Appleton bt Magnus Holmberg 1 s Gavin Brady bt Bertrand Pace DNF

Finals, flight 4: Bertrand Pace bt Gavin Brady 33 s

Finals, flight 5: Bertrand Pace bt Gavin Brady DNF

 

16 March 2001

Press release.

BERTRAND PACE, GAVIN BRADY, MAGNUS HOLMBERG AND CAMERON APPLETON INTO SEMI-FINALS

After an action packed day on Auckland's Waitemata Harbour, three America's Cup teams have made the cut to the semi-finals of the Steinlager Line 7 Cup.

The Cup holders, Team New Zealand, have two skippers through, Bertrand Pace and Cameron Appleton, while Magnus Holmberg of Sweden's Victory Challenge, and Prada's Gavin Brady also qualify.

First to secure a place in the semi-finals was Bertrand Pace, who ends up as the top qualifier, and earning him the right to choose his opponent in the best of three race semis.

He commented at the end of the day, "it was difficult today, we were leading in every race, but we lost two."

The right to choose his opponent is not something that Pace relishes, "I don't like making this decision, it is always bad for me," he said.

Gavin Brady ensured his place in Saturday's semi-final action with a race to spare, finishing level with Pace on sixteen wins, but losing the top spot on a tie-break.

The battle for the other two places went to the wire, with Denmark's Jesper Radich beating Magnus Holmberg in the last race of the day, to create a three way tie for the other two places.

Holmberg, Appleton and Team New Zealand skipper Dean Barker all had fourteen wins, with Barker losing out on the countback.

The tension had built throughout the day on the Waitemata Harbour, with up to seven skippers starting the day with a chance of making the cut, and the field narrowing as the rounds progressed.

A good north easterly breeze from 10 to 15 knots, enabled the Royal New Zealand Yacht Squadron to keep the event on schedule, leaving just the semi-finals and finals to be sailed on Saturday.

Both the semi-finals and the finals, are first to win three races series.

For further information contact:

Sally Tye
Event Manager, Steinlager Line 7 Cup
Tel: 025-438-646

John Roberson
Tel: +61-407-476-462

Free photograph available; www.fotopress.co.nz

RESULTS:

Bertrand Pace (NZL)

  16 - 6
Gavin Brady (ITA)   16 - 6
Magnus Holmberg (SWE)   14 - 8
Cameron Appleton (NZL)   14 - 8

Dean Barker (NZL)

  14 - 8
Rod Davis (ITA)   13 - 9
Chris Dickson (USA)   10 - 12
Jesper Radich (DEN)   10 - 12
Andy Green (GBR)   8 - 14
Jes Gram-Hansen (DEN)   7 - 15
Nicola Celon (ITA)   6 - 16
Bjorn Hansen (SWE)   4 - 18

Who beat who today:

Flight 21 (RR 2, flight 7):
Cameron Appleton bt Jesper Radich
Rod Davis bt Nicola Celon
Magnus Holmberg bt Jes Gram-Hansen
Dean Barker bt Andy Green
Gavin Brady bt Bjorn Hansen

Flight 22 (RR 2, flight 8):
Rod Davis bt Bjorn
Dean Barker bt Jes Gram-Hansen
Magnus Holmberg bt Andy Green
Jesper Radich bt Chris Dickson
Cameron Appleton bt Bertrand Pace

Flight 23 (RR 2, flight 9):
Cameron Appleton bt Rod Davis
Gavin Brady bt Chris Dickson
Nicola Celon bt Jes Gram-Hansen vBertrand Pace bt Dean Barker

Flight 24 (RR 2, flight 10):
Andy Green bt Nicola Celon
Rod Davis bt Chris Dickson
Gavin Brady bt Cameron Appleton
Magnus Holmberg bt Bertrand Pace
Dean Barker bt Jesper Radich

Flight 25 (RR 2, flight 11):
Chris Dickson bt Cameron Appleton
Bertrand Pace bt Jesper Radich
Bjorn Hansen bt Nicola Celon
Andy Green bt Jes Gram-Hansen
Magnus Holmberg bt Dean Barker

Flight 26 (RR 2, flight 12):
Bertrand Pace bt Jes Gram-Hansen
Dean Barker bt Chris Dickson
Rod Davis bt Magnus
Holmberg
Gavin Brady bt Nicola Celon

Flight 27 (RR 2, flight 13):
Bertrand Pace bt Chris Dickson
Andy Green bt Cameron Appleton
Jesper Radich bt Nicola Celon
Dean Barker bt Bjorn Hansen

Flight 28 (RR 2, flight 14):
Jes Gram-Hansen bt Bjorn Hansen
Gavin Brady bt Rod Davis
Jesper Radich bt Magnus Holmberg

Auckland, New Zealand.

 

 

15 March 2001

Press release.

BERTRAND PACE LEADS AFTER DAY THREE OF THE STEINLAGER LINE 7 CUP.

Team New Zealand's Bertrand Pace leads the Steinlager Line 7 Cup at the end of the third day, with a total of twelve wins from sixteen starts.

It was a long, tough day on Auckland's Waitemata Harbour, and Pace commented, "we had a very good day on the water, it was very tricky, but Peter Evans did a great job on the tactics."

Helping the home team domination of this series is Cameron Appleton, who holds second place with an 11 - 5 scoreline.

Also on 11 wins, but with six losses, is Kiwi Gavin Brady, who is now sailing for Italy's Prada Challenge.

Brady confirmed that the conditions were testing, "the wind was all over the place, which made it very difficult, but with 22 races to find the top four, the best teams are going to go through."

Magnus Holmberg of Sweden's Victory America's Cup challenge slips into fourth place, with 10 points, leaving Team New Zealand's Dean Barker fighting for his place in the semi-finals.

With eight flights left to sail, the battle for those top four places that make the cut, looks likely to go on until the bitter end.

Two veterans, Chris Dickson of the Oracle Challenge, and Rod Davis representing the Prada Challenge, also have nine wins, but one more loss than Barker.

Best of the non-America's Cup skippers is Denmark's Jesper Radich, who has seven points on the scoreboard.

Britain's GBR Challenge, skippered by Andy Green, are languishing in eleventh place, with just four wins from sixteen starts.

The weather on Auckland's Waitemata Harbour was good today, with sunshine and a south westerly wind gusting from 12 to 18 knots.

The Royal New Zealand Yacht Squadron pushed through the schedule, and weather permitting, the elimination round robins should be completed on Friday.

The semi-finals and finals are scheduled for Saturday, with the action taking place right off Auckland's Viaduct Basin, home of all the America's Cup teams.

 

RESULTS:

Scores after day 3:
Bertrand Pace (NZL) 12 - 4
Cameron Appleton (NZL) 11 - 5
Gavin Brady (ITA) 11 - 6
Magnus Holmberg (SWE) 10 - 6
Dean Barker (NZL) 9 - 6
Rod Davis (ITA) 9 - 7
Chris Dickson (USA) 9 - 7
Jesper Radich (DEN) 7 - 9
Jes Gram-Hansen (DEN) 6 - 10
Nicola Celon (ITA) 5 - 11
Andy Green (GBR) 4 - 12
Bjorn Hansen (SWE) 3 - 13

Who beat who today:

Flight 14:

  • Jes Gram-Hansen bt Bjorn Hansen
  • Gavin Brady bt Rod Davis
  • Magnus Holmberg bt Jesper Radich

Flight 7 - resailed match:

  • Gavin Brady bt Bjorn Hansen

Flight 12 - resailed match

  • Gavin Brady bt Nicola Celon

ROUND ROBIN 2:

Flight 15 (RR 2, flight 1):

  • Bertrand Pace bt Andy Green
  • Jes Gram-Hansen bt Jesper Radich
  • Chris Dickson bt Nicola Celon
  • Bjorn Hansen bt Cameron Appleton
  • Dean Barker bt Gavin Brady

Flight 16 (RR2, flight 2):

  1. Cameron Appleton bt Nicola Celon
  2. Jesper Radich bt Andy Green
  3. Chris Dickson bt Bjorn Hansen
  4. Gavin Brady bt Magnus Holmberg
  5. Dean Barker bt Rod Davis

Flight 17 (RR2, flight 3):

  • Magnus Holmberg bt Chris Dickson
  • Cameron Appleton bt Dean Barker
  • Rod Davis bt Jes
  • Gram-Hansen
  • Bertrand Pace bt Bjorn Hansen
  • Gavin Brady bt Andy Green

Flight 18 (RR2, flight 4):

  • Magnus Holmberg bt Cameron Appleton
  • Rod Davis bt Andy Green
  • Gavin Brady bt Jes Gram-Hansen
  • Nicola Celon bt Bertrand Pace
  • Bjorn Hansen bt Jesper Radich

Flight 19 (RR2, flight 5)

  • Bertrand Pace bt Gavin Brady
  • Magnus Holmberg bt Bjorn Hansen
  • Rod Davis bt Jesper
  • Radich
  • Nicola Celon bt Dean Barker
  • Jes Gram-Hansen bt Chris Dickson

Flight 20 (RR 2, flight 6):

  • Jesper Radich bt Gavin Brady
  • Bertrand Pace bt Rod Davis
  • Magnus Holmberg bt Nicola Celon
  • Chris Dickson bt Andy Green
  • Cameron Appleton bt Jes Gram-Hansen

 

 

14 March 2001

Auckland, New Zealand

TEAM NEW ZEALAND SKIPPERS LEAD AFTER DAY TWO

At the end of the second day, Team New Zealand skippers are dominating the Steinlager Line 7 Cup regatta on Auckland's Waitemata Harbour.

Cameron Appleton and Bertrand Pace are at the top of the leader-board with 8 wins apiece in the round-robin competition. Teammate Dean Barker is in third place with 7 wins.

After a long, tough day on the water, Cameron Appleton commented, "I'm frizzled, it's been an extremely testing day, we just had to take each race as a step, not as a jump."

The best of the non-Kiwis is Rod Davis, representing Italy's Prada America's Cup Challenge, with 6 wins and 4 losses.

Also on 6 wins, but with 5 losses is Chris Dickson of the United States Oracle America's Cup Challenge.

With the round-robin elimination series getting close to the half-way stage the battle to grab the four semi-final places looks likely to get meaner and tougher in the second half.

Other skippers still in with a realistic chance of making the semi-finals include Gavin Brady, also representing Italy's Prada Challenge, who has sailed three fewer races than his rivals, and Magnus Holmberg of the Swedish Victory Challenge for the America's Cup.

The best of the non-America's Cup skippers is Denmark's Jesper Radich, who is level on 5 wins with Holmberg and Brady. Radich was the giant-killer of the day chalking up victories over Cameron Appleton, Chris Dickson and Dean Barker.

Clinging to an outside chance is Andy Green, representing the fledgling British Challenge for the America's Cup. Green is sailing with a new crew made up entirely of members of Team GBR.

Event Director, Harold Bennett, said, "It's been an interesting day's racing. A good wind started in the North, North-East and then shifted to the North-West, which meant the bulk of the activity occured directly in front of Hobson Wharf. It was great viewing for the spectators."

The Steinlager Line 7 Cup is the fourth event in year two of the Swedish Match Grand Prix Sailing Tour. The event consists of a double round-robin in which each skipper sails against all of the others twice. With the top four then going to the semi-finals, followed by the finals, which will be sailed on Saturday 17 March.

Free photograph available; www.fotopress.co.nz

Scores after day 2:

Cameron Appleton (NZL) 8 - 3

Bertrand Pace (NZL) 8 - 3

Dean Barker (NZL) 7 - 4

Rod Davis (ITA) 6 - 4

Chris Dickson (USA) 6 - 5

Gavin Brady (ITA) 5 - 3

Magnus Holmberg (SWE) 5 - 5

Jesper Radich (DEN) 5 - 5

Andy Green (GBR) 4 - 7

Jes Gram-Hansen (DEN) 3 - 7

Nicola Celon (ITA) 3 - 7

Bjorn Hansen (SWE) 1 - 8

Who beat who on Day 2.

Flight 7:

  1. Jesper Radich bt Cameron Appleton
  2. Rod Davis bt Nicola Celon
  3. Jes Gram-Hansen bt Magnus Holmberg
  4. Dean Barker bt Andy Green

Flight 8:

  • Rod Davis bt Bjorn Hansen
  • Dean Barker bt Jes Gram-Hansen
  • Andy Green bt Magnus Holmberg
  • Jesper Radich bt Chris Dickson
  • Cameron Appleton bt Bertrand Pace

Flight 9:

  • Rod Davis bt Cameron Appleton
  • Andy Green bt Bjorn Hansen
  • Gavin Brady bt Chris Dickson
  • Nicola Celon bt Jes Gram-Hansen
  • Dean Barker bt Bertrand Pace

Flight 10:

  • Nicola Celon bt Andy Green
  • Chris Dickson bt Rod Davis
  • Cameron Appleton bt Gavin Brady
  • Bertrand Pace bt Magnus Holmberg
  • Jesper Radich bt Dean Barker

Flight 11:

  • Cameron Appleton bt Chris Dickson
  • Bertrand Pace bt Jesper Radich
  • Nicola Celon bt Bjorn Hansen
  • Jes Gram-Hansen bt Andy Green
  • Magnus Holmberg bt Dean Barker

Flight 12:

  • Bertrand Pace bt Jes Gram-Hansen
  • Chris Dickson bt Dean Barker
  • Magnus Holmberg bt Rod Davis

Flight 13:

  • Bertrand Pace bt Chris Dickson
  • Cameron Appleton bt Andy Green
  • Jesper Radich bt Nicola Celon
  • Dean Barker bt Bjorn Hansen

Copyright © London Corinthian Sailing Club, 12 Apr 2001